Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História ZPOZ

Zbor pre občianske záležitosti /ZPOZ/ v Podhradí vznikol v r.1973.
Jeho prvým predsedom bol Emil Šnirc a členovia Valent Vida, Anna Dudová, Ján Bobok, Karolína Zaťková.
Do činnosti sa zapájali hlavne učiteľky Terézia Pagáčová, Antónia Tonhajzerová a mladí ľudia, v tom čase organizovaní v SZM - Katarína Šnircová, Anna Šnircová, Milena Bakusová, Jana Bakusová, Jarmila Šnircová, Milena Šnircová, Vlasta Grmanová, Ján Duda, Ľubomír Bobok, Blažej Dudáš, Tibor Michalovič, Milan Dudáš, Katarína Michalovičová, Tatiana Michalovičová, Marta Boboková, Emília Boboková, Iveta Michalovičová, ale aj ďalší.
Veľkým prínosom bol vždy umelecký prednes recitátorky Anny Šnircovej a spev piesní v podaní speváckeho tria žien - Anny Zimovej, Emílie Bobokovej a Lýdie Krajčiovej. Žiaden obrad sa neuskutočnil bez ich aktívnej účasti. Aktivity ZPOZ-u sa uskutočňovali prevažne v miestnosti kultúrneho domu, nakoľko obec nemala obradnú miestnosť, ani iné vhodné priestory.
Medzi pravidelné obrady patrili: vítanie detí, prijatie manželských párov pri výročiach sobáša, prijatie žien nad 70 rokov pri príležitosti MDŽ, prijatie občanov nad 70 rokov pri príležitosti Mesiaca úcty k starším, stretnutie všetkých občanov v dôchodkovom veku pri vianočnom stromčeku, občianske rozlúčky na cirkevných pohreboch a tiež samotné občianske pohreby.
V rokoch 1986 - 2002 bola predsedníčkou ZPOZ-u Ružena Boboková, členovia: Emil Šnirc, Tibor Michalovič, Alojz Šnirc, Anna Zimová, Vilma Šnircová. Neskôr pribudli členky Mária Michalovičová, Štefánia Michalovičová až po súčasné zloženie. Pokračovalo sa v obradoch, aj keď postupne prestali rozlúčky na cirkevných pohreboch a občianskych pohrebov bolo zriedkavo.


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Ján BORKO: 0903 681 361
Tomáš MASARIK - TOMFEK: 0949 622 353

webygroup

Úvodná stránka