Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rod Majténiovcov

Rod Majténiovcov

Kráľ Žigmund Luxemburský daroval hrad aj so všetkými majetkami, ktoré k nemu patrili Gregorovi Majténimu a jeho dedičom. Tejto pocty sa mu dostalo za jeho zásluhy pri obrane Uhorska proti Turkom a husitom. 
Majténiovci boli vetvou slovenskej zemianskej rodiny Motešickovcov, ktorí pochádzali zo starobylého veľmožského rodu Diviackovcov. Motešickovci mali svoje sídlo v Motešiciach v Trenčianskej stolici. Ich názov vznikol zo slovanského zloženého mena Mojtech (moja úcta). Odlúčená vetva rodu Motešických v Kamenci pod Vtáčnikom a v Novákoch používala pomaďarčené meno Majténi ( Majthényi), hoci ešte aj v 17. storočí vystupujú jej členovia v trenčianskych jezuitských matrikách ako Slováci. 
ERB rodu Majténiovcov tvorí štít so zelenou pažiťou, z ktorej vyrastá zelený košatý dub. Pred ním kráča hnedý medveď. V hornom modrom poli ho sprevádza strieborný polmesiac a zlatá šesťcípa hviezda. Prilbu na štíte zdobia tri pštrosie perá (červené, modré a biele). 
Majténiovci roku 1525 dostali od mladého kráľa Ľudovíta II. novú darovaciu listinu na sivokamenské panstvo, aby panstvo zostalo v ich vlastníctve i naďalej. 


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Ján BORKO: 0903 681 361
Tomáš MASARIK - TOMFEK: 0949 622 353

webygroup

Úvodná stránka